Jest godzina wpół do piątej, a ja własnie uśpiłam moje dzieci. Niezupełnie brutalnie i nawet z czystym sumieniem, ale… Czyż to nie grzech kłaść dzieci spać o tej godzinie?! Czyż słowo „uśpić” nie brzmi tak jakoś dwuznacznie?

I pisząc to, w momencie, gdy inteligentny słownik mojego laptopa podkreślił na czerwono wyraz „uspałam” zdałam sobie sprawę, że całe życie mówiłam niewłaściwie!  Ciekawa jestem czy Ty również droga Mamo popełniasz ten błąd? Uspać czy uśpić – oto jest pytanie…

USPAĆ CZY UŚPIĆ?

No uśpić! Ta nieco brutalna nazwa kojarząca się z zabiciem zwierzęcia, w języku polskim jest jak najbardziej poprawną formą. Nieco mnie ta poprawność zaskoczyła, gdyż odkąd tylko pamiętam – zawsze używam określenia „uspać dziecko”.  Brzmi jakby ładniej i mniej dwuznacznie niż wyraz „uśpić”, ale po prostu nie ma go w słowniku języka polskiego!

Nie istnieje w polszczyźnie bezokolicznik uspać i formy osobowe czasu przeszłego uspałam -łem, uspałaś – łeś, uspała, uspał, uspałouspałyśmy -liśmy, uspałyście -liście, uspały -li. Wersją dokonaną czasownika niedokonanego usypiać jest uśpić (usypiać – uśpić).

Jako, że zawsze uważałam się za pilną uczennicę języka polskiego i starałam się dbać zarówno o moją pisownie , jak i gramatykę – przeżyłam wielkie zdziwienie, że dopiero po ponad 25-ciu latach poznałam poprawną odmianę usypiania dziecka. I to dopiero w momencie, gdy wklikałam w internetach pytanie „uspać czy uśpić”… .

uspać czy uśpić

A Ty usypiasz dziecko? 

Usypiasz czasem dziecko? A może nawet tak jak ja, zastanawiałaś się kiedyś czy mówi się uspać czy uśpić? Od teraz używaj poprawnej formy!

Nie mówi się „poszłam uspać moje dziecko„, a „poszłam uśpić moje dziecko„.

Niepoprawne zatem jest „uspałam dziecko”; powinno się powiedzieć „uśpiłam dziecko”.

A jeśli poprawna forma źle Ci się kojarzy – powiedz po prostu „położyłam dziecko spać” – sprytne uniknięcie błędu jest jak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli nie jesteś pewna czy powinno się powiedzieć uspałam czy uśpiłam.

 

Mam nadzieję, że od dziś nie popełnisz już tego błędu i nie pójdziesz uspać spać Twojego dziecka, tylko je uśpisz! A jeśli ten artykuł Ci się spodobał lub Cię zaskoczył – udostępnij go proszę dalej! Dziękuję :* 

Author

Matka, żona, fotografka, modelka i blogerka w jednym

5 komentarzy

  1. Na szczęście nasze dzieci zawsze potrafiły spać same i nie mieliśmy problemów z ich usypia iem.

  2. Tylko czy oby to w życiu ma największe znaczenie ? Na studiach się uczyłam tych odmian ale dalej jakoś ciężko pojąć niektóre zasady 😛

Write A Comment