Przychodzi w życiu rodziców moment, w którym głowę zaczynają zakrzątać myśli o kolejnym dziecku. Cudownie byłoby przecież mieć dwójkę lub nawet trójkę, która w przyszłości będzie się wzajemnie bawić i wspierać. (Kłócić i bić również, ale zostańmy przy tych pozytywnych aspektach ;-)) ) . Nowe dziecko  w rodzinie to jednak nie tylko radość, ale również konieczność przygotowania na nie młodszego rodzeństwa. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

 

Bez wątpienia nowy osobnik, który już niedługo zawita w naszej rodzinie może wydawać się dla naszego pierworodnego dziecka sporym zagrożeniem. Nie ma co się dziwić, gdyż jeszcze do niedawna byliśmy dla naszych dzieci na wyłączność i nie musiały się one z nikim nami dzielić… . Pojawienie się zatem rodzeństwa może okazać się sporym szokiem, który powinniśmy jak najbardziej zminimalizować.

Przygotowania na przyjście rodzeństwa wyglądają nieco inaczej w zależności od wieku naszych dzieci… w moim przypadku do roli starszego brata musiałam przygotować dwuletniego, niewiele przecież rozumiejącego Xaviera. To dopiero wyzwanie – myślałam. I choć do mojego syna niewiele pewnie docierało – starałam mu się mimo wszystko tłumaczyć i dość dużo opowiadać o tym, że niedługo w naszym domu pojawi się ktoś jeszcze, kto będzie wymagał ciut większej uwagi.

 

 

Czy się bałam? Oczywiście! Towarzyszyła mi wielka niewiadoma, a w głowie tworzyło się naprawdę wiele scenariuszy, jak to wszystko się potoczy.  I powiem Wam, że dzień po porodzie, gdy syn odwiedził mnie w szpitalu byłam w wielkim szoku… Xav, gdy tylko mnie zobaczył krzyczał i wyrywał się unikając jakiegokolwiek wzrokowego kontaktu. Szarpał się chcąc wyjść z mojego pokoju tak mocno, że nie szło go utrzymać… Zrobiło mi się przykro, ale niewiele mogłam w tym momencie zrobić.

Na szczęście, gdy wyszłam ze szpitala w domu zastała mnie całkiem odwrotna sytuacja. Xavi był wyraźnie zadowolony, że mama wróciła, a młodsza siostra przykuła ogromne zainteresowanie, w którym nie było miejsca na złośliwości. Czy narodziła się zazdrość? Owszem… Jednak taka bardzo zdrowa i wręcz pozytywna.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO?

WŁASNY POKÓJ 

Jeśli dziecko nadal śpi z Wami w sypialni, teraz jest najlepsza okazja by to zmienić. I zróbcie to, jak najszybciej, bo im bliżej Twojego rozwiązania tym mniej czasu, aby starsze dziecko przyzwyczaiło się do swojego nowego pokoju. Urządzenie pokoju dla starszaka może być świetną zabawą, którą powtórzycie w momencie urządzania kącika dla nowego członka rodziny.

 

MÓW I OPOWIADAJ

Niezależnie od tego, czy Twojego dziecko jest już dość duże czy ma kilka latek – staraj się jak najwięcej rozmawiać z nim o obecnej sytuacji. Opowiadaj o dzidzi, pokazuj swój brzuszek i zapewniaj, że rodzeństwo to naprawdę wspaniała rzecz. Ważne, aby starszak widział jak najwięcej pozytywnych stron Twojej ciąży i przyjścia na świat młodszego rodzeństwa.

 

CZYTAJ KSIĄŻKI

Książki lub bajki, które obrazują nam pojawienie się rodzeństwa będą tu idealne. Nie tylko ukażą cenne wartości, takie jak opiekuńczość, miłość czy wrażliwość, ale również pomogą zrozumieć i przygotować starsze rodzeństwo na nadchodzące zmiany (np. Franklin jest starszym bratem)

 

OGRANICZ/POŚWIĘĆ CZAS

Czas, jaki poświęcamy dzieciom jest niezwykle ważny, ale… rozważ czy nie warto jest go teraz ciut zminimalizować. Oczywiście ze zdrowym rozsądkiem i w miarę możliwości. Ty z dużym brzuchem padasz zapewne chwilami z sił, a jeśli Twoje dziecko nauczy się nieco zająć sobą – również po pojawieniu się na świecie młodszego rodzeństwa nie poczuje się mocno odtrącone, co niestety często się zdarza.

 

ZAANGAŻUJ

Możecie razem kompletować wyprawkę lub rozwieszać wyprane ubranka. Angażuj starsze dziecko również po pojawieniu się na świecie młodszej siostry czy brata, niech poda smoczek, pieluszkę…  Jeśli pokażemy starszakowi, że jest na potrzebny poczuje się równie wartościowy i ważny, a co za tym idzie – kochany.

 

OKAZUJ MIŁOŚĆ

Ważne aby rozłożyć miłość po równo i nie pozwolić, by starsze dziecko poczuło się odtrącone lub mniej kochane. Okazuj więc miłość i uczucia na każdym kroku oraz ucz tego, że i młodszą siostrę/brata należy kochać tak samo mocno.

 

 

 

blog parentingowy

 

jak przygotować dziecko na rodzeństwo

 

A Ty masz jakieś swoje magiczne sposoby na przygotowanie starszaka na rodzeństwo?

Chcę cesarkę, bo drugi poród nie zawsze jest łatwiejszy…

 

Author

Matka, żona, fotografka, modelka i blogerka w jednym

9 komentarzy

  1. Najistotniejszy dla mnie jest punkt ostatni. Co by się nie działo, pierworodne musi wiedzieć, że jest nadal z całego serca kochane przez mamę i tatę. Wiadomo, że maluch potrzebuje ciągłego zaangażowania i obsługi, tym większa rola taty, żeby poświęcać czas starszakowi.

  2. U nas pojawienie się Leona przeszło gładko. Myślę, że dobrze Malinę do tego przygotowaliśmy. Teraz to bardzo zgrane rodzeństwo 🙂

  3. Dokladnie tydzien temu moj niespelna 3 letni bratanek zostal starszym bratem. To co opisujesz dokladnie sie tyczylo Jego i mlodszego brata, teraz powoli wszystko sie uspokaja a Mlody wie ze znow mama jest w domu 😉 Gratuluje slicznoty i mlodego starszego brata 😀

  4. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat jego rodzeństwa. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Jednak nie zawsze w życiu jest tak prosto jak nam się wydaje.

  5. Warto zapamiętać 😉 Ja sama jestem jedynaczka i mam tylko jedno dziecko i szczerze mówiąc więcej mieć nie planuję. Ale nigdy nie mówię nigdy, może zmienię zdanie za kilka lat np. Tylko zawsze mnie bardzo przerażało to, że starszak będzie zazdrosny i że będzie się mieć dla niego mniej czasu…

Write A Comment